Sınava nasıl çalışacağınız, anlamdan önce tekniği nasıl uygulayacağınız, sınav mantığını nasıl avantajınıza çevireceğiniz ve sınav günü nasıl bir strateji uygulayacağınız çok önemlidir. YDS sınavına hazırlık için bazı önerilerimi sizlerle paylaşmak isterim.Umuyorum ki aşağıdaki önerilerim işinize yarayacaktır…

1.KARAR VERİN! İNGİLİZCE Mİ ÖĞRENECEKSİNİZ, SINAVA MI HAZIRLANACAKSINIZ?                                

YDS sınavına hazırlanırken önceliğinizin İngilizce öğrenmek mi yoksa sınavdan istediğiniz puanı almak mı olduğuna kesin karar vermeli ve buna göre davranmalısınız. İngilizce öğrenmek için bile “Ben İngilizce öğreneceğim” diye yola çıkarsanız yolunuzu kaybedersiniz. Genel anlamda “İngilizce öğrenmek” için çok uzun yıllara ihtiyacınız olduğunu fark edince de motivasyonunuzu kaybedersiniz. İngilizceyi nerede ve ne zaman kullanacağınızı belirledikten sonra sadece ve sadece ihtiyacınız olan İngilizceyi öğrenmeye odaklanırsanız çok kısa bir sürede İngilizce öğrenmiş olduğunuzu fark edeceksiniz. Sınava 1-2 ay kala İngilizce klasikleri okumaya veya dergilere üye olmaya kalkıyorsanız sınava hazırlık ile ilgili öncelikleriniz konusunda yol gösterilmesine ihtiyacınız var demektir.

2.YDS GİREBİLECEĞİNİZ EN KOLAY DİL SINAVIDIR!

YDS bütün dil becerilerini ölçen bir sınav değildir. Sadece okuma becerileri, gramer ve kelime bilgisini ölçen sınırlı bir akademik sınavdır. Bu gerçeği hiç aklınızdan çıkarmadan çalışırsanız çok kısa bir sürede istediğiniz puana ulaşabilirsiniz.

3.SINAV STRATEJİSİNE İHTİYACINIZ VAR!                                                                                                    

Sınav çözümüne kitap okur gibi ilk sayfadan başlayıp son sayfada bitirmek tam da sınavı hazırlayanların sizden beklediği bir şeydir. Sizi şaşırtmak, yormak ve size zaman kaybettirmek de sınavın bir parçasıdır. Sınav için genel bir stratejiniz olmalı. Daha önce girmiş olduğunuz KPDS ve ÜDS sınavlarında veya denemelerinde yanlış yaptığınız ya da zorlandığınız bölümlere ek olarak güçlü olduğunuz soru tiplerini de belirlemelisiniz. Örneğin, konsantrasyonunuzun zirvede olduğu sınav başlangıcını paragraf sorularına ayırabilirsiniz. Yorulduğunuzu hissettiğinizde daha güçlü olduğunuz çeviri veya tense gibi sorularda mola verebilirsiniz. Kolay sorularda dinlendikten sonra zor sorulara odaklanabilirsiniz. Ya da kelime sorularını zaten yanlış yapıyorsanız sınavın en sonuna bırakmayı deneyebilirsiniz. Zaten yanlış yapacaksanız neden boşu boşuna zaman harcıyorsunuz? Değerli zamanınızı yapabileceğiniz sorulara ayırmanızı öneririm. Hangi sorudan başlayıp hangi sorudan devam edileceği herkese göre farklılık gösterebilen ancak ne olursa olsun sınav öncesinde karar verilmesi gereken önemli bir sınav stratejisidir.

4.TEK AMACINIZ PUAN ALMAK OLMALIDIR!                                                                                                  

Sınav anında kendinizi sınava kaptırıp İngilizce düzeyinizi ölçtüğü yanılsamasına kapılıp dil seviyenizi ispatlama çabalamayın. Bu bağlamda, bana göre sınav çözümü bir maratondan çok triatlona benzemektedir. Bütün sınavı tek bir hamlede bitirmek yerine 3 aşama halinde çözülmelidir.

İlk aşama : Bütün sınavı hızlı bir şekilde tarayarak çözebileceğiniz kolay sorulara odaklanırsınız. Zorlandığınız soruların da en mantıklı şıklarını belirlersiniz. Böylece normalde çözebileceğiniz ancak zaman kalmadığı için boş bıraktığınız veya salllamak zorunda kaldığınız soruları  kaçırmamış olursunuz ve netlerinizi garanti altına alırsınız.

İkinci aşama : İki şıkka indirdiğiniz soruları cevaplar, zorlandığınız veya anlamadığınız sorulara tekrar bakarak iki şıkka indirmeye çalışırsınız.

Üçüncü aşama : Kalan iki şıkları en mantıklı şıkka indirir işaretlersiniz. Cevabı hakkında hiçbir fikriniz yoksa “guesstimate” yaparsınız.Aşamaların işe yaraması için genel bir sınav stratejinizin olması gerekir. Başka bir deyişle hangi soru türünden başlayıp hangi soru türünden devam edeceğinizi sınavdan önce belirlemiş olmanız gerekir. Hangi soru tipine ne kadar süre ayıracağınızı bilmeniz de avantajınıza olacaktır.

5.SORULARLA İNATLAŞMAYIN!  

Soruyu hızlı ve net olarak çözemiyorsanız hemen o soruyu atlayın. Mümkünse atlamadan öncelikli şıklarınızı belirleyin. Bir soru tipi birden fazla teknik veya bilgi gerektirebilir ve siz o anda diğer yöntemleri görememiş olabilirsiniz. Dolayısıyla soruya aynı açıdan bakmanız size zaman kaybettirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Soruyu atlamanızın bir nedeni de, söz konusu sorunun cevabını başka bir sorunun şıkkında veya sınavın başka bir bölümünde görebilecek olmanızdır. Kelime soruları ve paragrafın ana fikri buna en iyi örneklerdir. Ya da anlamı bozan cümleyi çözerken kullandığınız bir teknik, daha önce iki şıkka indirdiğiniz bir cümle tamamlama sorusunu net olarak çözmenizi sağlayacaktır. Soruyu atlamanızın bir diğer nedeni de zaten yapamayacağınız sorularda gereksiz vakit kaybını önlemektir. Böylece hedeflediğiniz puanın çok üzerindeki zorlukta olan bir soruda gereksiz yere dakikalar harcamaktan kurtulursunuz, soruyu çözemediğiniz için moralinizi kaybetmezsiniz ve potansiyel puanınızı alırsınız. Soruyu atlamanızın en önemli nedeni ise soruya döndüğünüzde cevabı daha net görebilmenizdir. Bunun nedeni beyninizin düşünmeye devam etmesidir.Paragrafı okuduktan sonra sorulara bakan, sorunun işaret ettiği cümleyi okuduktan sonra A şıkkını okuyan sonra tekrar paragraftaki cümleyi okuyan, sonra B şıkkını okuyan, sonra tekrar paragraftaki cümleyi okuyan sonra C şıkkını okuyan (yazarken sıkıldım)) ve sadece paragraf sorularını değil bütün sınavı bu şekilde çözmeye çalışan birisine bu anlattıklarım saçma gelecektir. Sınavdan alamadığınız puanlar sizi sonunda mutlaka başka bir yol olduğuna inandıracaktır. Genel sınav stratejilerinin işe yaraması için teknik bilginin yanı sıra YDS kelimelerini ve bu kelimeleri nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Derslerde üzerinde durduğumuz konular sadece gramer ve kelime bilgisi ile sınırlı kalmamaktadır.

UNUTMAYIN: Sınava nasıl çalışacağınız, anlamdan önce tekniği nasıl uygulayacağınız, sınav mantığını nasıl avantajınıza çevireceğiniz ve sınav günü nasıl bir strateji uygulayacağınız da en az teknik bilgi kadar önemlidir.

 

YENİ SİSTEMİMİZDEKİ ÖRNEK SORU ÇÖZÜMLERİNİ İNCELEDİNİZ Mİ?
YDS DERS NOTLARI Sistemindeki örnek soru çözümlerine aşağıdaki logomuza veya linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:

https://sistem.ydsdersnotlari.com/cozumlu-sorular/

YENİ SİSTEMİMİZDEKİ KONU ANLATIMLARINI İNCELEDİNİZ Mİ?
YDS DERS NOTLARI Sistemindeki konu anlatımlarına aşağıdaki logomuza veya linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:

https://sistem.ydsdersnotlari.com/k/konu-anlatimi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir