YDS STRATEJİLERİ: HANGİ KAYNAKTAN ÇALIŞMALIYIM?

KPDS sınavında çıkmış bir soruyu kullanarak sizlerle bir sınav çözüm tekniğini, çalışma yöntemini veya uyarıyı paylaşmaya başladım. Bu sayede, umuyorum ki, daha kısa çözüm tekniklerini öğrenebilecek, sınavda süre sorununuzun üstesinden gelebilecek, sorulara daha farklı açıdan bakabilecek, yaptığınız yanlışları görebilecek, sınava çalışmak için bir yol haritasına sahip olabilecek, derslerimizin nasıl işlendiğine dair bir fikir sahibi olabileceksiniz. Birçok adayın aklına hangi kaynaktan çalışmaları daha doğru olur sorusuna cevap aradığını biliyorum. Dolayısıyla, geçmiş yıllara ait çıkmış KPDS ve ÜDS sorularını çözerek güncel bir sınav olan YDS’ye çalışmak ne kadar doğrudur? Bana göre çıkmış sorulardan çalışmak 2 sebepten dolayı doğru çalışma yöntemidir:

1.Sebep: Geçmiş yıllarda yapılan KPDS, KPSS İngilizce ve ÜDS sınavları ile YDS karşılaştırıldığında hepsinin akademik sınav olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla akademik bir ortamda bilmeniz ve kullanmanız gereken akademik kelimeler, dil kuralları ve konuları sınavın adı ne olursa olsun farklılık göstermeyecektir.

2.Sebep: ÖSYM’nin hangi akademik kelimeleri, dil kuralları ve konuları bilmeniz ve kullanmanız gerektiğini en iyi gösteren geçmiş yıllarda yapılan KPDS, KPSS İngilizce ÜDS ve YDS’dir. Diğer kaynaklar- öğretmenler ve dershaneler tarafından yazılmış orijinal YDS soruları- yazan kişi veya kurumun yeterliliğine göre muhtemelen sizleri hayal kırıklığına uğratacaktır.  İlerde olur da orijinal YDS soru bankası yazarsam – ki bu kıyamet alametlerinden biri olabilir – sakın ama sakın satın almayın. ÖSYM’nin yapacağı bir sınav için en iyi kaynak ÖSYM’nin önceki sınavlarıdır. Bu arada, TOEFL IBT Reading veya IELTS Academic Reading bölümlerinden de pekala çalışabileceğinizi ekleyebilirim çünkü ana dili Türkçe olan bir ülkenin kurumu olan ÖSYM’nin hedefi İngilizce bilgisini ana dili İngilizce olan ülkelerde yapılan sınavlar düzeyinde ölçebilmektir.

Notlar hakkındaki düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

YENİ SİSTEMİMİZDEKİ ÖRNEK SORU ÇÖZÜMLERİNİ İNCELEDİNİZ Mİ?
YDS DERS NOTLARI Sistemindeki örnek soru çözümlerine aşağıdaki logomuza veya linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:

https://sistem.ydsdersnotlari.com/cozumlu-sorular/

YENİ SİSTEMİMİZDEKİ KONU ANLATIMLARINI İNCELEDİNİZ Mİ?
YDS DERS NOTLARI Sistemindeki konu anlatımlarına aşağıdaki logomuza veya linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:

https://sistem.ydsdersnotlari.com/k/konu-anlatimi/

Advertisements
Leave a comment

3 Comments

 1. Reyyan

   /  February 26, 2016

  Yds’ye hazırlanıyorum. İngilizceyi az çok konuşabiliyorum fakat cümle tamamlama ve grammerle ilgili sorular çok zor geliyordu. umutsuzluğa kapıldığım bir an siteyi keşfettim. Çok iyi geldi. Büyük emek harcamışsınız, ellerinize sağlık.

  Like

  Reply
  • Çok teşekkür ederim.Siz de zaman ayırıp güzel yorumunuzu paylaşma inceliği göstermişsiniz. Yaptıklarımın karşılık bulması beni çok memnun etti, sağolun.

   Like

   Reply
 1. YENİ YDS DERS NOTLARI | ÖZGÜR KARTAL

Yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: